Czym są potrzeby. Czyli jak to zobaczyć, że każde psie zachowanie jest demonstracją potrzeby szczególnie te "trudne dla człowieka".
Psie potrzeby to właściwie podstawa opieki nad zwierzęciem. Uważam też, że póki nie zaspokoimy w należyty sposób każdej z nich, to nie mamy prawa wymagać by nasz pies był spokojny, zrównoważony i chętnie z nami współpracował. Są dwa rodzaje potrzeb, wszystkie ważne, jednak od jednych zależy życie psa, zaś od drugich jego jakość.

Potrzeby nieelastyczne to takie, które, jeśli nie zostaną zaspokojone w odpowiednim czasie zwierzę umrze
.Poczucie bezpieczeństwa to najtrudniejsza do zdefiniowania potrzeba, gdyż każdy pies jest trochę inny. Jednak to, że pies czuje się bezpiecznie odzwierciedla się w jego zachowaniu, mowie ciała, a także w tym, że nie ma problemów ze spełnianiem reszty potrzeb, zdrowo je, śpi, bawi się.
Pielęgnacja ciała zawiera w sobie troskę o zdrowie psa, utrzymywanie psa w zdrowiu, bez bólu i chorób, a w przypadku, kiedy wyeliminowanie ich jest niemożliwe, to dążenie do zorganizowania życia tak, by było dla naszego podopiecznego najbardziej komfortowe. Do pielęgnacji zaliczamy także dbałość o okrywę włosową począwszy od zaawansowanego groomingu, skończywszy na kilku pociągnięciach szczotką w okresie linienia. Nie zapewnimy psu dobrego samopoczucia nie zapewniając mu możliwości regularnego spełniania potrzeb fizjologicznych, więc codzienne spacery „na siku" zaliczyłabym raczej do kategorii pielęgnacji ciała, niż ruchu. MUSZĄ BYĆ.
Żywienie psów to temat rzeka, wzbudza mnóstwo kontrowersji, modeli żywienia jest wiele, od karmienia resztkami z obiadu czy chlebem z wodą łańcuchowych bid, poprzez lepszej i gorszej jakości mokre i suche karmy, gotowane jedzenie, po BARFa, pół-BARFa, Whole Prey. Ja szukając najodpowiedniejszej diety dla moich psów-drapieżników karmię BARFem, co wydaje mi się mieć sens z punktu widzenia psiego etogramu i co potwierdza kondycja psiaków.
Sen (odpoczynek) to baaaardza ważna i straszliwie pomijana psia potrzeba. Pies powinien spać mniej więcej dwa razy tyle co człowiek, czyli około 16 godzin(zależnie od aktywności, wieku i preferencji osobniczych). Psi sen dzieli się na fazy i każdą z nich należy uszanować.
Potrzeby elastyczne to zachowania pożądane przez psa, niejako umilające mu życie, podnoszące jego jakość, jednak niebędące warunkiem przetrwania.
Zabawa (nieelastyczna u szczeniąt) to specyficzna potrzeba, bez niej szczenię nie ma szans na zrównoważony rozwój. Poprzez zabawę mała, puchata kulka uczy się jak byś psem, uczy się komunikować z innymi, uczy panować nad emocjami, uczy się jak nie zrobić krzywdy i jak być asertywnym. Niektóre psy zupełnie z tego wyrastają, zaś inne chętnie się bawią także, jako dorosłe.
Ruch to dość gorący temat wśród psiarzy, w wielu kręgach panuje przekonanie, że „szczęśliwy pies to zmęczony pies" jest w tym nieco racji, codzienna aktywność stymuluje psi mózg, utrzymuje ciało w dobrej kondycji i umila życie zwierzaka, jednak codzienne wyczerpujące treningi to nienajlepszy pomysł. Odpoczynek i regeneracja to najważniejsza część treningu.
Reprodukcja to z jednej strony bardzo silna potrzeba, która niektórym psom „odbiera rozum" i próby spełnienia jej mogą zagrozić życiu zwierzęcia. Z drugiej strony poznałam kilka aseksualnych psów. W dzisiejszym świecie, w którym problem bezdomności psów jest nieprawdopodobny, rozmnażanie psów niehodowlanych jest nieetyczne. Dobrym rozwiązaniem jest kastracja. Kastracja mądra, poprzedzona wywiadem lekarskim i obserwacją behawioralną.
Mam nadzieję, że wcale nie potrzebujecie tej wiedzy, a Wasze psiaki żyją jak pączki w maśle. Wtedy możecie podesłać ten cykl znajomym, którzy go potrzebują.
Adrianna Bader
relaxeddog.pl
 
 
Kategoria: