Jak zdrowie wpływa na zachowanie.

Wyobraźcie sobie taką sytuację. Macie okropną migrenę, piszczy w uszach, boliboliboli, światłowstręt... Leżycie w łóżku modląc się, żeby przeszło, przychodzi Wasz znajomy i wyciąga na imprezę. Zupełnie ignorując Wasze protesty ciągnie siłą... hałas, tłum ludzi, męka. Sytuacja powtarza się przez kilka dni. W końcu wybuchacie albo poddajecie się wiedząc, że Wasz protest tylko powoduje więcej zamieszania i większy ból. Jak się z tym czujecie?

Wiele psów jest w podobnej sytuacji. Psy z reguły starają się nie okazywać bólu, to atawizm, słaby, chory psowaty ma mniejsze szanse na przetrwanie. Naszym obowiązkiem jest by zapewnić psu życie bez bólu. Ze względu na to, że nasze organizmy nie różnią się szczególnie cześć chorób i schorzeń jest nam wspólna i wiemy, że nie wszystkie schorzenia widać na pierwszy rzut oka. Dlatego warto co roku robić badanie krwi=morfologia, biochemia i jonogram oraz USG jamy brzusznej. W przypadku psów dużych, starszych i ras podatnych na problemy ortopedyczne warto regularnie prześwietlać stawy. Warto kontrolować też stan układu krążenia oraz rozsądnie mieć na uwadze wszystkie inne psie układy :) 

Oprócz zdrowia sensu stricte warto skupić się na pielęgnacji ciała i nie mam tu na myśli wielogodzinnych sesji u groomera(chociaż są psy, które opieki groomera potrzebują), ale ogólnej troski o stan pazurów, uzębienia, sierści czy skóry. Psy karmione są dziś często pożywieniem bogatym w cukry, co sprzyja psuciu się zębów. Także zaniedbana sierść to nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim wielki dyskomfort dla psiej skóry(która jest największym organem), ciągnące dready powodują ból, nadmiar zbitego podszerstka nie pozwala skórze oddychać i może prowadzić do odparzeń. Golenie psa do zera to także pozbawienie go ochrony zarówno przed zimnem, jak i naturalnej izolacji w trakcie upałów. 

Elementem podstawowej troski o zdrowie są także spacery poza podwórko, by pies mógł się załatwić. Zbyt długie trzymanie moczu i kału może powodować zaburzenia behawioralne, a także obluzowanie zwieraczy. 

23% przypadków agresji wynika z bólu, część z nich także z bólu chronicznego, wynikającego z zaniedbania lub choroby. 
Bądźmy dla naszych psów najlepsi jak potrafimy, a na pewno nam się odwdzięczą. 
Adrianna Bader
relaxeddog.pl
 
 
 
Psy jak wiele innych zwierząt narazone są na ataki pasożytów. Warto wiedzieć jak z nimi walczyć.
 Pasożyty wewnętrzne:

Nowonarodzone zwierzę wymaga szczególnej opieki i świadomości opiekuna bo aż 70% nowo narodzonych szczeniąt jest zarobaczonych.

Pamiętaj, że priorytetem jest wykonanie badania kału w kierunku endopasożytów. Powinno ono być wykonane przed każdym odrobaczeniem. Badanie takie dostarcza informacji o istniejącej inwazji pasożytów, pozwala na określenie z jakimi robakami mamy walczyć. Jeśli wynik badania kału jest ujemny, czyli nie ma w nim jaj pasożytów, odrobaczamy szczeniaczka profilaktycznie najsłabszym preparatem.

Tzw. „profilaktyczne odrobaczanie” jest często nieskuteczne, ponieważ każdy preparat ma swoje swoiste spektrum działania, które nie obejmuje wszystkich pasożytów wewnętrznych m.in. kokcydioza, włosogłówka, tęgoryjce. Odrobaczając „na ślepo” niepotrzebnie narażamy naszego szczeniaka na działanie leków które nie są mu potrzebne. 

WAŻNE, WAŻNE: Pierwsze odrobaczenie szczeniaczka zawsze powinien przeprowadzić hodowca w 2-3 tygodniu życia!

  •  następne odrobaczania powinny być wykonywane co 2 tygodnie, aż do osiągnięcia 8-12 tygodni,
  • następnie po 12 tygodniu,  co 2 m-ce aż do osiągnięcia 1 roku.

Pasożyty zewnętrzne:

Profilaktykę przeciw kleszczom stosujemy co miesiąc ale tylko u szczeniąt, które wychodzą już na zewnątrz.

Profilaktykę przeciw pchłom stosujemy, w zależności od preparatu co jeden, dwa lub trzy miesiące, ewentualnie możemy zastosować obroże działające 4-7 m-cy.

WAŻNE: Przed wyborem i zkupem preparatu, zapytaj lekarza weterynarii czy jest on odpowiedni do wieku Twojego psa i czy możesz bezpiecznie go stosować. Nie eksperymentuj!

Profilaktykę przeciwko pasożytom zewnętrznym stosujemy w sezonie od marca do października.

Szczepienia szczeniąt – kiedy i jakie?

  •  6-8 tydzień życia psa – szczepionka puppy przeciwko nosówce, parwowirozie
  • 9-11 tydzień życia psa – szczepionka obejmująca swoim składem nosówkę, parwowirozę, kaszel kenelowy, chorobę Rubartha
  • 12-14 tydzień życia psa  – szczepionka obejmująca swoim składem nosówkę, parwowirozę, kaszel kenelowy, chorobę Rubartha, koronawirozę
  • 15-17 tydzień życia psa – szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Jednorazowe szczepienie nie zapewnia pełnej odporności dlatego ważne jest ograniczenie kontaktu szczeniaka z innymi psami, a przede wszystkim z ich odchodami. Szczeniaki po 2 szczepieniu mogą mieć kontakt z innymi zaszczepionymi psami i mogą uczestniczyć zajęciach z innymi psami np. psim przedszkolu,  jeżeli odbywa się ono w pomieszczeniu.

Kategoria: