Dogtrekking –  co to w ogóle jest?

Dogtrekking to po prostu długi spacer z psem, połączony z elementami marszu na orientację. Wygrywa ten zespół, który dotrze na metę w najkrótszym czasie, pokonując jednocześnie całą trasę wyznaczoną przez organizatorów. Na trasie znajdują się tzw. „punkty kontrolne”. To właśnie w ich stronę należy się kierować, by spisać hasło lub spełnić inny wymóg ustanowiony przez organizatorów. O przebiegu trasy, sposobach zdobywania punktów kontrolnych oraz atrakcjach czekających na drodze do mety organizatorzy poinformują zawodników i zawodniczki podczas tzw. odprawy technicznej.

W dogtrekkingu biorą udział zarówno osoby nastawione na zaciętą rywalizację, jak i te, które liczą na przygodę i rekreacyjne zwiedzanie okolicy. Całej imprezie przyświecają dwa cele: dobra zabawa i zdrowa rywalizacja. Priorytetem jest jednak zawsze dobro psa, dlatego złamanie jakiegokolwiek punktu w regulaminie dogtrekkingu kończy się bezdyskusyjnie dyskwalifikacją zawodnika/ zawodniczki.

Żeby wziąć udział w dogtrekkingu wystarczą tak naprawdę tylko dobre chęci. Różne dystanse – mini i mid – umożliwiają start niemal każdej osobie i każdemu psu. I tak, w ubiegłych latach na dogtrekkingach można było spotkać zarówno osoby starsze, jak i te młodsze, psy małe i bardzo duże, czy nawet rodziców z dziećmi w wózkach.

.

admin ajax

.

Z jakim psem na dogtrekking?

Jeśli w przypadku Twojego psa (a także Twoim!) nie występują medyczne przeciwwskazania do długotrwałego wysiłku fizycznego, dogtrekking będzie doskonałą formą aktywności dla Was obojga. Nie potrzebujecie specjalnego szkolenia, sprzętu czy wielotygodniowych przygotowań. W przypadku dystansu ok. 10-20 km każdy pies doskonale sobie poradzi – większym zmartwieniem jest zwykle kondycja człowieka. Ale zapewniamy – w doborowym towarzystwie każdą trasę przejdziecie z satysfakcją!

Na zawodach można zobaczyć zarówno psy rasowe, jak i nierasowe. Drzewo genealogiczne nie ma tutaj najmniejszego znaczenia – liczą się zaangażowanie i wola walki. Coraz częściej spotykamy na startach psy pochodzące ze schronisk oraz adopcji, doskonale radzące sobie z trudami długiego marszu, zadowolone, szczęśliwe. Podczas naszego Dogtrekkingu w każdej z kategorii zostanie wyróżniony najszybszy pies z adopcji. Jeśli macie psiaka ze schroniska lub z adopcji, zaznaczcie to w odpowiednim miejscu formularza rejestracyjnego.

10258730 347659558736610 8809889578480047293 o            psy Z psami w Tychy czyli Pierwszy Tyski Dogtrekking 13476196884755

Jeśli już braliście/ brałyście udział w takich zawodach, na pewno z podekscytowaniem czekacie na „ten” dzień.

Osoby, dla których jest to pierwsza impreza tego typu, pewnie zastanawiają się, jak to będzie i – najważniejsze – co ze sobą zabrać? Podpowiadamy.

Wyposażenie konieczne:

– książeczka zdrowia psa z ważnymi szczepieniami przeciwko wściekliźnie;

– szelki i smycz dla psa.  (Nie muszą być to specjalistyczne szelki sportowe i smycz z amortyzatorem. Pies może startować również w zwykłej obroży. Wszystko zależy od tego, do czego nasz pies jest przyzwyczajony i jak się zachowuje. Nie wolno stosować kolczatek. Odradzamy również smycze automatyczne);

– długopis (najlepiej dwa) lub coś innego do pisania;

– woda dla psa (w ilości min. 1 litr. – dystans MINI, 1,5 litra – MID) i miskę/ pojemnik, z którego będzie mógł się napić;

– jeżeli startujemy na dystansie MID pamiętajmy, że może przydać się również mini-apteczka i but dla psa (skaleczenia, otarcia);

– naładowany telefon komórkowy (na wszelki wypadek).

Musimy też pamiętać o sobie, czyli zabieramy:

– wygodne ubranie (impreza odbywa się w różnych warunkach pogodowych, więc warto wyposażyć się w coś przeciwdeszczowego);

– wygodne buty (chociaż nie są to góry to zdecydowanie odradzamy klapki, japonki i inne tego typu delikatne obuwie);

– coś do picia i jedzenia dla siebie (na trasie będzie jeden punkt żywieniowy oraz posiłek regeneracyjny w cenie opłaty startowej);

– drobne pieniądze (na wszelki wypadek);

– kompas;

– wygodny plecak, żeby to wszystko zapakować.

I jesteśmy gotowi na Dogtrekking 

Dogtrekking sprzet

ABC DT

.

Teraz coś więcej o samej imprezie

Po przybyciu na miejsce zawodów odnajdujemy biuro zawodów i potwierdzamy swoje uczestnictwo. Jeśli nie dokonaliśmy opłaty wcześniej, opłacamy udział na miejscu. Weterynarz sprawdza „papiery” psa (czy ma wszystkie niezbędne szczepienia) i upewnia się czy jego ogólny stan zdrowia pozwala na start.

W biurze zawodów odbieramy numer startowy, mapę i kartę startową odpowiednią dla naszego dystansu. Kartę podpisujemy swoim imieniem i nazwiskiem oraz numerem startowym. Na kilkanaście minut przed startem udajemy się na miejsce startu w celu wysłuchania, co ma do powiedzenia sędzia główny. Dalej jest już sama zabawa.

Zawody mają charakter marszu na orientację (ale nie ma obaw, gdyż nawigacja nie powinna Wam sprawić większych kłopotów). Idziemy od punktu do punktu w kolejności zaznaczonej na mapie.

Każdy punkt kontrolny jest czytelnie oznaczony. Spisujemy hasło z punktu na kartę zawodnika (lub – w zależności od punktu – przybijamy pieczątkę). I tak przez wszystkie punkty.

Gdy ominiemy jakiś punkt, gra się nie kończy – po prostu zostaną nam doliczone karne minuty.

To, czy trasę pokonamy biegiem, czy też spacerem w gronie znajomych zależy tylko i wyłącznie od nas i możliwości naszych psów. Pamiętajmy o tym, że ich dobro jest najważniejsze!

Każdy zawodnik otrzyma od organizatora: mały poczęstunek na trasie (na jednym z punktów kontrolnych) oraz posiłek regeneracyjny po dotarciu na metę.

Do zobaczenia na zawodach!

tyskie1

Kategoria: