Na pupila, zwłaszcza kiedy jest szczylem, trzeba „dmuchać i chuchać”. Młode psy są bardzo wrażliwe na czyniki chorobotworcze a kontakt nie szczepionego szczenięcia z  wirusem lub barteriami chorobotwórczymi, mogą i częto kończą się śmiercią malucha. Dlatego, ważna jest profilaktyka  u psów. Co robić, jak dbać i kiedy?

Pasożyty wewnętrzne:

Nowonarodzone zwierzę wymaga szczególnej opieki i świadomości opiekuna bo aż 70% nowo narodzonych szczeniąt jest zarobaczonych.

Pamiętaj, że priorytetem jest wykonanie badania kału w kierunku endopasożytów. Powinno ono być wykonane przed każdym odrobaczeniem. Badanie takie dostarcza informacji o istniejącej inwazji pasożytów, pozwala na określenie z jakimi robakami mamy walczyć. Jeśli wynik badania kału jest ujemny, czyli nie ma w nim jaj pasożytów, odrobaczamy szczeniaczka profilaktycznie najsłabszym preparatem.

Tzw. „profilaktyczne odrobaczanie” jest często nieskuteczne, ponieważ każdy preparat ma swoje swoiste spektrum działania, które nie obejmuje wszystkich pasożytów wewnętrznych m.in. kokcydioza, włosogłówka, tęgoryjce. Odrobaczając „na ślepo” niepotrzebnie narażamy naszego szczeniaka na działanie leków które nie są mu potrzebne. 

WAŻNE, WAŻNE: Pierwsze odrobaczenie szczeniaczka zawsze powinien przeprowadzić hodowca w 2-3 tygodniu życia!

  •  następne odrobaczania powinny być wykonywane co 2 tygodnie, aż do osiągnięcia 8-12 tygodni,
  • następnie po 12 tygodniu,  co 2 m-ce aż do osiągnięcia 1 roku.

Pasożyty zewnętrzne:

Profilaktykę przeciw kleszczom stosujemy co miesiąc ale tylko u szczeniąt, które wychodzą już na zewnątrz.

Profilaktykę przeciw pchłom stosujemy, w zależności od preparatu co jeden, dwa lub trzy miesiące, ewentualnie możemy zastosować obroże działające 4 – 7 m-cy.

WAŻNE: Przed wyborem i zkupem preparatu, zapytaj lekarza weterynarii czy jest on odpowiedni do wieku Twojego psa i czy możesz bezpiecznie go stosować. Nie eksperymentuj!

Profilaktykę przeciwko pasożytom zewnętrznym stosujemy w sezonie od marca do października.

Szczepienia szczeniąt – kiedy i jakie?

  •  6 – 8 tydzień życia psa– szczepionka puppy przeciwko nosówce, parwowirozie
  • 9 – 11 tydzień życia psa– szczepionka obejmująca swoim składem nosówkę, parwowirozę, kaszel kenelowy, chorobę Rubartha
  • 12 – 14 tydzień życia psa – szczepionka obejmująca swoim składem nosówkę, parwowirozę, kaszel kenelowy, chorobę Rubartha, koronawirozę
  • 15 – 17 tydzień życia psa– szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Jednorazowe szczepienie nie zapewnia pełnej odporności dlatego ważne jest ograniczenie kontaktu szczeniaka z innymi psami, a przede wszystkim z ich odchodami. Szczeniaki po 2 szczepieniu mogą mieć kontakt z innymi zaszczepionymi psami i mogą uczestniczyć zajęciach z innymi psami np. psim przedszkolu,  jeżeli odbywa się ono w pomieszczeniu.

Kategoria: