Zanim zaadoptujesz psa

Czy warto ?

Każdy z nas, nim adoptuje psa, powinien uważnie to przemyśleć .

Pies oprócz tego, że może być wspaniałym towarzyszem długich spacerów, kompanem do zabaw, pociechą w kryzysowych sytuacjach, jest też DUŻYM obowiązkiem. Każdy więc musi być odpowiedzialny za stworzenie , które przygarnął . Najważniejsze jest to, aby nigdy nie adoptować psa pod wpływem chwili , emocji , bo ktoś ze znajmych adoptował i jest zachwycony . Przy adopcji należy się kierować przede wszystkim rozsądkiem - jest to ważne i dla nas i dla przyszłego pupila.

Trzeba także pamiętać by nie oczekiwać od psa dozgonnej wdzięczności. Zwierzaki ze schroniska to często stworzenia z problemami, które potrzebują cierpliwości i pracy, dopiero wtedy odwdzięczą się swoim przywiązaniem.

Dlatego przemyślmy czy warto ?

PRZECIW :

- pies jest jak dziecko : jest sie w pełni odpowiedzialnym za jego zachowanie i wybryki .Jeżeli coś zniszczy lub kogos ugryzie , to my , ludzie za to odpowiadamy karnie.

- na właściciela psa zwalą się wszystkie obowiązki związane z karmieniem, pojeniem i leczeniem zwierzęcia ( nawet jeżeli inni domownicy zadeklarują chęć pomocy , trzeba się liczyć z faktem , że wcześniej czy później i tak wszystko spadnie na nas -zapał na początku jest wielki , ale nieraz szybko mija )

- trzeba się liczyć,że w ciągu całego życia pies może ofiarą przeróżnych chorób lub wypadków ( np.operacja średnio kosztuje ok. 1000 - 2000 tyś zł , ukąszenie przez żmije , a w lasach bywa ich sporo , przynajmniej 150 zł )

- spacery. Każdegodnia trzeba planować rozkład zajęć tak, żeby kilka razy dziennie wyjść z psem,bez względu na to czy to święto, czy też ma się więcej pracy, czy jest się zmęczonym i chorym albo czy też pada deszcz lub akurat jest śnieżna zawierucha.

- zanim gdziekolwiek sie wyjedzie, trzeba rozstrzygnąć kwestię, co w tym czasie z psem : oddać komuś pod opiekę albo zabierać go ze sobą - ani jedno ani drugie rozwiązanie nie jest łatwe.

- będzie się nam nieraz wydawać, że jako osoba z psem staliśmy się obywatelami drugiej kategorii, którzy mają mniej praw niż inni i często nie może gdzieś wejść, np.na plażę.

- pies może mieć różne, różniste cechy charakteru, lęki czy nawet dziwactwa . Może np. niszczyć drzwi w mieszkaniu podczas burzy albo budzić nas w środku nocy, bo wystraszony,próbuje robić podkop pod łóżkiem.

- psu nie wytłumaczysię , że czegoś nie wolno , a krzyczenie na niego lub karcenie fizyczne , maraczej odwrotny wręz negatywny skutek - pies się nas boi , nie ufa nam i zamiast być jego przyjacielem , stajemy się jego wrogiem 

- oddanie lub porzucenie psa często bardzo źle wpływa na jego psychikę . Takie psy mogą być lękliwe , nieufne - tzw.lęk separacyjny , czyli boją się zostawać same w domu ;zaczynają wtedy wyć i niszczyć - mogą też reagować agresją wobec ludzi i innych psów . Porzucając psa , wywieramy negatywne piętno na jego psychice na całe jego życie .

- psy z obfitym podszestkiem tracą całe mnóstwo sierści , która jest wszędzie i we wszytskim . Wbija się w ubranie ,wciśnie  w każdy zakamarek , jest w jedzenii w piciu

ZA :

- to nasz najlepszy przyjaciel , który będzie nas kochał bezwarunkowo . Im więcej czasu mu poświęcamy tym więź miedzy człowiekiem a psem staje się silniejsza,

- nigdy nas nie okłamie , nie oszuka . O ile zadbamy o jego bezpieczeństwo , zawsze będzie przy nas,

- to naz najlepszy kompan do wspólnego spędzania czasu. Zawsze będzie chętny aby nam towarzyszyć,

Jeżeli nadal zastanawiasz się czy warto , przyjdź jak już będziesz pewny(a) , ponieważ  wszystkim tym , którzy potem oddali lub porzucili gdzieś swoje czworonogi , też sie wydawało , że WIEDZĄ .

Zanim jednak zdecydujesz się przygarnąć psiaka, odpowiedz sobie jeszcze na kilka pytań :

 - Dlaczego chcę adoptować psa ?

 - Czy jestem świadom tego, że pies może dożyć nawet 20 lat i do tego czasu będzie pod moja opieką ?

 - Czy jestem świadomy tego, że pies to nie jest zabawka, to potomek wilka. To my odpowiadamy za niego, to nasza wina jeśli kogoś ugryzie, czy wyrządzi szkody !

- Czy jestem świadomy/a tego, że pies zabrany ze schroniska, nie od razu będzie nam wdzięczny i oddany, często nawet może sprawiać kłopoty. Taki pies wymagać może szkolenia lub czasu na oswojenie z nową sytuacją, szczególnie starsze psy mogą,ale nie muszą wymagać leczenia.

- Czy jestem w stanie zadbać o opiekę weterynaryjną dla psa ?

 - Ile czasu jestem w stanie poświęcić psu i jaką funkcję będzie on pełnił w naszym życiu ?

 - Czy jestem w stanie utrzymać finansowonowego domownika ?

 - Jeśli chcę adoptować konkretną rasę, czywystarczająco dużo o niej wiem ?

 - Czy jestem gotowy na wizyty przed i poadopcyjne, czy jestem w stanie pokryć koszty sterylizacji ?

 - Czy mam w domu inne zwierzęta i czy jestem świadomy tego, że zanim zaadoptuję psa, muszę sprawdzić jego stosunek do ludzi i zwierząt ?

 - Czy jestem na tyle odpowiedzialny, że zanim adoptuję psa, przedyskutuję to z rodziną i najbliższymi, pies nie będzie adoptowany jako prezent, czy pod wpływem chwili ?

Jeżeli nadal uważasz, że WIESZ  i  że WARTO , a nie zależy Ci na rodowodzie, hodowli i wystawach, jeśli masz czas i pragniesz mieć przyjaciela, który jest Ci wierny bez względu na to jaki masz humor i bez względu na stan Twojego portfela, śmiało możesz adoptować psa!

Kategoria: